2. Balkan Savaşı Hakkında Bilgi, Konu Özeti
Tarih: 23 Eylül 2013 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

2. Balkan Savaşı Hakkında Bilgi, Konu Özeti, ödev araştırması, detaylı bilgi,

b) II. Balkan Savaşı (1913)

Nedeni;

• I. Balkan Savaşında Bularistan’ın daha fazla toprak kazanmış olması ve bu durumun diğer Balkan Devletlerini rahatsız etmesi (Yani Balkan Devletlerinin Osmanlılardan almış oldukları yerleri paylaşmamaları).

Sonuçları:
• Yunanistan, Karadağ, Sırbistan ve I. Balkan Savaşında yer almamış olan Romanya’nın Bulgaristan’a karşı savaştığı II. Balkan Savaşında; Bulgarlar yenilmiştir.
• Bulgaristan’ın yenilmesinden yararlanan Osmanlı Devleti Midye-Enez sınırını aşarak Kırklareli ve Edirneyi almıştır.
• Savaş sonrası Bükreş, İstanbul ve Atina Antlaşmaları benimyazim.com imzalanmıştır.
• Bükreş Anlaşması (1913) ile Bulgaristan diğer Balkan Devletlerine bir kısım yerler bırakmıştır.
• İstanbul Anlaşması’yla (1913) Bulgaristan Edirne ve Kırklareli’nin Osmanlı Devletine ait olduğunu kabul etmiştir. Bulgaristan’daki Türklerin hakları garanti altına alınmıştır.
• Atina Anlaşması’yla Meriç Irmağı Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasında sınır olmuştur. Girit’in Yunanistan’a ait olduğu kabul edilmiştir. Ayrıca Yunanistan’da kalan Türklerin hakları garantiye alınmıştır.
• Sırbistan ile yapılan İstanbul Anlaşmasıyla bu ülkede kalan Türk ve Müslümanların hakları belirlenmiştir

YORUM: II. Balkan savaşı sonrası yapılan anlaşmalarla Osmanlı Devleti’nin müslümanların haklarını garantiye alması kendisini hala bölgedeki müslümanların koruyucusu olarak gördüğünü ortaya koymaktadır.

YORUM: Balkan topraklarının kaybedilmesi bölgede yaşayan Türk ve Müslümanların zor duruma düşmelerine neden olmuştur. Hristiyan Balkan Devletlerinin yönetimine düşen Türk ve Müslümanlar bulundukları bölgelerden göçmek zorunda kalmışlardır. Dolayısıyla Anadolu’nun nüfusu bu göçler neticesinde artmıştır.

• I. Balkan Savaşı sonucunda Doğu Trakya, Batı Trakya, Ege Adaları, Makedonya ve Arnavutluk elden çıkmış, II. Balkan Savaşı ile Doğu Trakya geri alınabilmiştir.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!