2. Murat Dönemi Hakkında Kısaca Bilgi, Konu Özeti
Tarih: 9 Eylül 2013 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

 

II. Murat Dönemi (1421 -1451):

Bizans’ın etkisiyle meydana gelen Çelebi Mustafa (Düzmece) ve Şehzade Mustafa isyanları devleti içeride zor duruma düşürmekle birlikte bastırılmıştır.

 

a. Avrupa’daki Gelişmeler:
* Bizans’ın Çelebi Mustafa (Düzmece) isyanında etkili olması, bu isyanın bastırılmasından sonra İstanbul’un kuşatılmasına neden olmuştur. Zor durumdan kurtulmak isteyen Bizans’ın bu kez de II. Murat’ın kardeşi Şehzade Mustafa’yı isyan ettirmesi kuşatmanın kaldırılmasını sağlamıştır.
* Balkanlarda önce savunma, ardından da fetih politikası takip edilmiştir.
* Venediklerle yapılan mücadele sonucunda Mora dışında Yunanistan ve Arnavutluk’ta büyük ölçüde egemenlik kurulmuştur.
* Osmanlıların Balkanlardaki fetihlerine karşı haçlı ittifakı kurulmuştur. Bu dönemde özellikle Macaristan’a bağlı Erdel Voyvodalığı’nın Osmanlılara karşı başarı göstermesi, Osmanlıları, Edirne – Segedin Anlaşması’nı imzalamak zorunda bırakmıştır (1444). Bu anlaşmada tarafların 10 yıl savaşmaması ve Sırp Despotluğunun yeniden kurulması yer almıştır.
* II. Murat’ın, tahtı II. Mehmet’e bırakmasını fırsat bilip yeniden saldırıya geçen Macarlar önderliğindeki Haçlı kuvvetleri yönetimi tekrar üstlenen II. Murat tarafından Varna Savaşı’nda mağlup edilmiştir (1444). Bu savaşta Osmanlıların saygınlığı armış, Balkanlardaki egemenlik sağlam temellere oturtulmuştur.
* Varna Savaşı’nın öcünü almak isteyen Erdel Beyliği önderliğindeki Haçlı kuvvetleri II. Ko-sova Savaşı’nda da yenilmişlerdir (1448). Artık Türkleri Avrupa’dan atabilecek hiçbir güç kalmamıştır.

b. Anadolu’daki Gelişmeler:
* Germiyanoğulları kendiliğinden Osmanlılara katılmıştır.
* Aydınoğulları, Hamitoğulları ve Menteşeoğulla-rı toprakları ele geçirilmiştir.

YORUM: Anadolu’nun doğusunda güçlü bir Akkoyunlu devleti kurulmasından dolayı Anadolu’da Yıldırım Beyazıt dönemindeki sınırlarına ulaşılamamıştır.

YORUM: Germiyanoğullarının kendiliğinden Osmanlılara katılması Osmanlıların güçlü ve saygın bir devlet durumuna geldiğini ortaya koymaktadır.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!