Adam Smith kimdir? hakkında bilgi
Tarih: 20 Haziran 2012 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

Adam Smith, görüşlerini 1776 yılında yayınlanan Milletlerin Zenginliği Üzerine (Inquity into the Nature and Causes of the Wealth of Nations) adlı eserinde ortaya koymuştur. Smith, kapitalist ekonominin dayandığı ilkeleri ortaya koyduğu bu eserinde, faaliyetlerin ekonomik alanda dağılımının nedenini, işbölümü ve uzmanlaşmaya bağlı olarak ortaya çıkan mukayeseli üstünlüğe bağlamıştır. Mukayeseli üstünlüğün ortaya çıkmasında ise kuruluş yeri faktörleri belirleyici olmaktadır. Ekonomik faaliyetlerin belirli yerlerde yoğunlaşmasında (kuruluş yeri seçimi) hammadde ve enerji kaynaklarının varlığı gibi faktörler yanında, coğrafi konum ve bu konuma bağlı olarak ulaşım olanaklarının kolaylığı ya da zorluğu önemlidir.
Smith, incelemeler sonucunda, su yolu ulaşımının, karayolu ulaşımının sağlayabileceğinden daha geniş bir pazarı, her çeşit ekonomik faaliyetlere açık tuttuğunu belirtmiştir. Böyle olunca da, her çeşit endüstriyel faaliyetler öncelikle deniz kıyılarında ve ulaşıma elverişli ırmaklar boyunca gelişmeye başlamıştır. Bu gelişmenin ülkenin iç kısımlarına yayılması için, oldukça uzun bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Su yolu ulaşımının karayolu ulaşımına göre sağladığı avantajlar, hem pazarların coğrafi boyutarının hem de pazarda mübadele edilen mal hacminin genişlemesine neden olmuştur, ilk uygarlıkların Akdeniz kıyılarında yeşermesini A. Smith, denizyolu ve nehiryolu ulaşımının pazarı büyütücü ve iş bölümünü artırıcı etkisine bağlamaktadır.
Görüldüğü gibi A. Smith, alanda farklılaşmanın ilk nedenini, ulaşım kolaylığı ile işbölümüne bağlı olarak açıklamaktadır.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!