Alkol Türleri Nelerdir Yüksek Promil Alkoller
Tarih: 15 Şubat 2011 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

ÖNEMLİ ALKOLLER Mono Alkoller Metil alkol. Metanol, karbinol. Su ile her oranda karışan bir sıvıdır (kimyasal formülü: CH, – OH; kaynama noktası : 64.6°C).

Etil alkol. Etanol, alkol. Su ile her oran­da karışan bir sıvıdır (kimyasal formülü: C, H, – OH kaynama noktası: 78. 4 °C). Propil alkoller. Propanoller. Kimyasal formülü: C, H7 -OH. İki izomeri vardır. n-Propanol: Hoş kokulu, su ile her oran­da karışan bir sıvıdır (kaynama noktası: 97.2″C). İzopropanol: Renksiz bir sıvı­dır (Kaynama noktası: 82.4()C). Butil alkoller. Butanoller. Kimyasal for­mülü: C4Hq-OH. Birbirinin izomeri olan 4 tane butanol vardır. Bunlardan ikisi bi­rincil, biri ikincil, biri de üçüncül alkol­dür. Bunlardan yaygın olarak butanol adıyla bilinen n-Butanol: Suda orta de­rece çözünen renksiz bir sıvıdır (kayna­ma noktası: 1 I7.8°C).

Amil alkoller. Pentanoller. Kimyasal formülü: CsHn-OH. Birbirinin izomeri olan 8 tane pentanol vardır. En önemlisi n-Pentaııol’dür (kaynama noktası: 138° C).

Yüksek mono alkoller. Doğada organik asitlerle oluşturdukları esterleri biçimin­de bulunurlar. Bitkisel yağlar esterleş-miş biçimde: ıı-lıeksil alkol (kimyasal formülü: ChH|rOH: kaynama noktası 157.5°C). n-oktil alkol (kimyasal formü­lü: CsH|7-OH. kaynama noktası: 194.5» C). n-dooksil ya da laııril alkol (kimya­sal formülü: CpH-,,-OH: erime noktasi: 24°C) içerirler. Doğal mumların (wax) bileşenleri olarak bulunan alkollere mum alkolleri denir. Bunların başlıcala-rı: İspermeçet mumunda bulunan n-heksadesil alkol ya da sctil alkol (kim­yasal formülü: C|hH,,-OH: erime nokta­sı: 49°C). Çin mumunda bulunan seril alkol (kimyasal formülü: C-,(1H?,-OH: erime noktası: 79.5″C) ve bafınumunda bulunan mirisil alkol (C^H^-OH; eri­me noktası: nn°C)’dır.

Poli Alkoller Doymuş bir hidrokarbon molekülündeki komşu karbon atomları üzerindeki hid­rojen atomlarının hidroksil gruplarıyla yer değiştirmesi sonucunda oluşurlar. Moleküldeki hidroksil grubu sayısının artmasıyla birlikte sudaki çözünürlükleri artar, buna karşılık eterdeki çözünürlük­leri azalır.

Etilen glikol. Su ve etanol le her oranda karışan renksiz bir sıvıdır. Kaynama noktası: 198°C.

Gliserin. Hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunan gliseridlerin bileşeni olan en önemli trialkol. Su ve efanolle her oran­da karışan renksiz, şurup kıvamında, tat­lı bir sıvıdır. 1779′da Scheele tarafından zeytinyağının hidroliz ürünleri arasında bulundu. Kaynama noktası: 290°C, Eritrol. En basit tetra alkoldür. Optikçe aktiflik gösterir. Eritrolden başlayarak penta alkoller ve heksa alkollerde aktif­lik gösterirler.

Doymamış Alkoller Allil alkol. Su ile her oranda karışan, ra­hatsız edici kokusu olan akıcı bir sıvıdır. Sarımsak (allium sativum) yağında bulu­nur (kimyasal formülü: CH7=CH-CH0 OH; kaynama noktası: 97°C. Propargil alkol. Hoş kokulu akıcı bir sı­vıdır. Asetilene benzer biçimde gümüşle patlayıcı bir gümüş bileşiği oluşturur (kimyasal formülü: HC=C-CH-,-OH; kaynama noktası: 114°C.

Aromatik Alkoller Benzil alkol. Aromatik halkaya bağlı yan zincirde alkol grubu içeren en basit yapılı aromatik alkol. Suda hafifçe çözü­nen hoş kokulu, renksiz bir sıvıdır. Ko­layca yükseltgenerek sırasıyla benzalde-hit ve benzoik asit verir (kimyasal formülü: C6H5-CH1OH; kaynama nokta­sı: 205°C).

Feniletanol. Gülyağının başlıca bileşe-nildir ve esterleri parfüm endüstrisinde büyük önem taşır (kimyasal formülü: C.H5-CH:-CH:OH).


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!