Emekli Maaşına Haciz, İcra Konurmu ? 2013-2014
Tarih: 5 Şubat 2013 Yorum: 14
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

para-zamEmekli maaşına icra konulması hakkında yeni çıkan bir yasadan bahsetmek istiyorum sizlere, konuya fazla hakim değilim ancak yeni yapılan düzenleme ile birlikte, bankaya borcu olanların emekli maaşlarına haciz,yada icra konulması ortadan kalktığına dair bilgi edindin ancak bu bilgi netlik değerli taşımamakla beraber yeni yasadan haberdar değilim.

Emekli maaşına haciz konurmu ? İcra konulurmu ? Bloke edilirmi ? Edilirse nekadarı edilir ? bu konuda Ali Tezel’in yazılarına bir göz atalım.
Nafaka borçları ile SGK alacakları hariç hiç kimse veya kurum emeklinin aylığına haciz koyamaz, bloke ettiremez. Ancak, Maliye yasadışı bir şekilde emeklilerin aylıklarına bloke koyup, e-haciz yapmaya başlamış…

Peki yasalar bu konuda ne diyor ? Emeklinin aylığına haciz konulurmu ? Bloke edilir mi ?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93 üncü maddesine göre; “Madde 93 – Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir” hükmü mevcuttur. Bu,hükme göre, sadece nafaka alacakları ve SGK’nın alacakları hariç olmak üzere emekli aylığından kesinti yapmak yasaktır.

Ayrıca, emeklinin açıkça “emekli (dul-yetim) aylığımdan icra kesintisi yapılsın” izni olmadan hiçbir icra müdürü veya kimse emekli aylığına haciz koyduramaz.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:


 1. 14 Yorum Var“Emekli Maaşına Haciz, İcra Konurmu ? 2013-2014”

 2. dursun ali diyor ki:

  şimdi bankalar emekli maaşının haczedilmesi için bir kılıf bulmuşlar SGK,nun yatırtığı emekli maaş hesapını kanunsuz olarak kredili mevduat hesapı yapıyorlar tabi icra daireside hesaplara haciz müzakeresi yazdığında ister istemez maaş hesapı mevduat hesapı olduğundan haciz konuyor tabi icra dairesini gittiyorsun durumu anlatıyorsun onlarda emekli maaş hesapının üzerindeki haczin kaldırılması için sana yazı veriyorlar haciz kalkıyor burda bankaların yaptığı kanunsuzluk emekliye zulümden başka bir şey değildir.Emekli maaşları için büyük bir yarış var… Toplam ücretler yıllık 120 milyar liralık bir pasta ve bankalar bundan pay almaya çalışıyor. İçlerindeki şartların gizlendiği bu promosyonları iyi incelemenizi tavsiye ediyor ve asıl konumuza geliyorum. Hemen söyleyelim. Emekli maaşına, dul yetim aylığına (2 istisna hariç) kendi izni olmadan haciz işlemi uygulanamaz. Bankalar, emeklinin izni olmadan o paradan kesinti, aktarma yapamaz, hesabı mevduat hesabı gibi kullanamaz..! 5510 sayılı Yasa’nın 93. maddesi açıkça, “Emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez” diyor. Kanun sadece SGK nezdinde doğacak alacaklar ve nafaka ödemesinde hacze izin veriyor ve bu da maaşın dörtte birine uygulanabiliyor. Bütün bunlara rağmen emeklinin maaşına haciz işlemi gerçekleştiren icra müdürlüğü suç işlemiş olur. Çünkü yasa, icra müdürlüğüne bu işlemi reddetmesini emrediyor. Böyle bir şey başınıza geldiyse, bu icra müdürlüğünü hemen Cumhuriyet savcılığına şikayet edebilirsiniz. Ayrıca icra tetkik merciine de başvurabilirsiniz.

  PARANIZI KESEMEZ
  Gelelim bankalara… Bankalar haciz işlemi olsun olmasın emeklilerin maaşlarına izinleri olmadan bloke koyuyor ve normal mevduat hesabı işlemi yapıyor. Hatta bankalar, zorla kredili mevduat hesabı açıp faiz alıyor.
  1- Emekli, dul yetim maaşı ile ilgili bankalarda açılan hesaplar mevduat hesabı değildir.
  2- Sizin o bankada başka mevduat hesabınız olabilir ama emekli maaşınızın yatırıldığı hesap üstünde banka oynamalar yapamaz.
  3- Bu hesap emeklinin sadece maaşının yatırıldığı ve çekildiği hesaplardır.
  Eğer banka sizin emekli maaş hesabınızdan izniniz olmadan kesinti, alıntı, haciz, yapıyorsa onları da savcılığa şikayet edebilirsiniz. İŞTE AÇIK AÇIK KANUN NE DİYOR BANKALAR NE YAPIYOR

 3. bülent diyor ki:

  kredi kartı borcum var mal beyanı istiyorlar yaptırmasam bir cezası varmı üstüme kayıtlı bir malımda yok. açıkcaı

 4. recep diyor ki:

  Ben emekliyim hic bir tahütüm olmadan maaşımdan 10 yıl kesinti oluyor şu andada kesiliyor ne yapmam gerekiyor kesilmemesi için.

 5. Maykı diyor ki:

  çok haklısın kardeşim.bankalar peynir ekmek gibi para dagıtırsa bizim saf insanımızda gider alır.sonra çoluk çocuk bütün bi aile perişan.sonra boşanmalar neden arttı devletin en kısa zamanda bu işe bi el atması şart.

 6. DURSUN ALİ AKGÜN diyor ki:

  arkadaşlar burda kimse ne alacaklıyı nede borçluyu savunuyor doğru ne ise onu paylaşmaya özen gösteriyoruz emekli maaşına haciz 5510 sayılı kanun 88. maddesine göre haciz ve bloke koyulmaz ama burda bankacılar stantlarda kredi kartları dağıtılar insanları teşvik ettiler adam 950 tl maaş alıyor sen o kişiye 15000tl limit tahsis ediyorsun zaten emekli 950 tl geçinemiyorki ister istemez kredi kartına sarılıyor artık ödenmez hale geldiğinde icralık oluyor şimdi burda alacaklı bankanın hiçmi suçu yok suç hep borçlununmu sizde bir düşünün derim

 7. Mehmet diyor ki:

  bilgilendirme için teşekkürler.

 8. DURSUN ALİ AKGÜN diyor ki:

  sen onu emekli ikramiyesine haciz koyulabiliyor onunla karıştırmış olmayasın emekli maaşına emekli istemediği süreç içersinde haciz koyamasın yanlız sgk ve nafaka borçları hariç

 9. DURSUN ALİ AKGÜN diyor ki:

  ya siz emekli maaşına haciz koyulabilir diye yasa çıkmış duymuşsunuz herhalde hayal görüyorsunuz o kanun meclisden geçti yargı kararı var nereye haciz koyuyorsun emekli maaşına kısa zamanda taahhütü ihlaldan üç ay cezada kalkacaktır kalkmalıdır.öyle önüne gelene kredi kartı kredi verirsen olacağı budur insanların ödeme güçüne göre vereceksin zaten emeklinin maaşı geçim endeksinin altında birde maaşına haciz koyarsan vay bak o zaman insanların haline

 10. Göztepe diyor ki:

  Madem emeklinin maaşına haciz bloke koyulmuyor,Sende emekliye vereceğin borç ve krediyi ona göre verirsin Yani sağlam emekli olmayan bir kefil istersin

 11. mehmet diyor ki:

  emekli maaşlarına haciz konulamayan yasa değişti diye bir haber aldım arkadaşlar, artık bundan sonra emekjli maaşlarına da haciz konulabilecek.

 12. tunç bülent özbek diyor ki:

  .. Yasa gereği emekli maaşlarına haciz konulamıyor, peki burada borçlu olan kişi nasıl olsa emekli maaşıma haciz gelemez diye düşünüp piyasayı dolandırmaya kalkarsa alacaklıların durumu ne olacak.. Adam ssk emeklisi ve borçlu ama ödeme gibi bir niyeti yok, Yasal uygulama samimi olmayan kişilerin borçtan kaçmalarına ve sebepsiz zenginleşmeye etki ediyor, alacaklının temel hakları için Borçlar Kanununda değişiklik yapılması lazım.

 13. NILay diyor ki:

  Peki benimde 40.000 TL alacağım var. Alacaklı olduğum kişinin senedi var. Bağkur emeklisi .. Ödemiyor nasıl alacağım bu parayı… Bu ülkede borcu olan kral alacaklı olanı koruyan kanun varmı ki ??????????

 14. filizof diyor ki:

  abi ödeme icra gelsin eve haciz gelemez zaten artık yasala senin yaşamsal eşyalarını koruyor, maaşına da icra gelemez sen blokeyi bozdur elden ödeme yapacağını söyle zorla paranı alamazlar

 15. bor. diyor ki:

  emekliyim ancak 20 milyar bankaya borcum var ödeyemiyorum, emekli aylığım olduğu gibi başka yere gidiyor banka emekli aylığıma el koyma ihtimali varmıdır ?

Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!