Jeolojik Devirler Hakkında Kısaca Bilgi, Konu Özeti
Tarih: 15 Kasım 2013 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

Jeolojik Devirler Hakkında Kısaca Bilgi, Konu Özeti, jeolojik devirler nelerdir, ödev araştırması, ansiklopedik bilgi,

JEOLOJİK DEVİRLER

Dünyanın oluşumu 5 milyar yıl öncesine dayanmaktadır. Dünyanın oluşumundan itibaren günümüze kadar yaşadığı olaylara göre jeolojik devirler ayrılmıştır. Jeolojik devirlerin ayrılmasında olaylardaki büyük değişiklikler rol oynamıştır. Yerkabuğunun geçirdiği olaylar ve tabakaların taşları yeraltındaki taşların özellikleri, konumu, içinde bulunan fosillerden anlaşılır. Yerkabuğu hakkında bize maden arama ve jeolojik amaçla yapılan sondajlarda bilgi verir. Ancak bütün bunlar daha çok yerkabuğu hakkında en önemli bilgiyi deprem dalgalarının yayılışı sırasında gösterdiği özellikler verir. Ayrıca taşların yaşı günümüzde karbon 14 yöntemi ile tam olarak hesaplanabilmektedir.

Dünyanın oluşumundaki ilk döneme kozmik zaman adı verilir.

Yerkabuğu meydana gelmeye başladıktan sonra canlının olmadığı döneme azoik zaman adı verilir. İlkel canlıların meydana geldiği dönemlere Protero-zoik zaman ve Arkeozoik zaman adı verilmiştir. Bu dönemlerde en eski kıvrımlar ve ilk kıta çekirdekleri oluşmuş, ilkel canlılar ortaya çıkmıştır. (Buraya kadar olan zamanları tarih bilimindeki tarih öncesi çağlara, bundan sonrakileri de tarihi çağlara benzetebiliriz.)

Daha sonraki dönemler olayların daha iyi belirlenebildiği dönemlerdir.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!