Kpss B Grubu Kadroları, Meslekleri Nelerdir ?
Tarih: 30 Mart 2013 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

KPSS B GRUBU KADROLARI

B grubu kadrolar, A grubu kadrolar olarak ifade edilen kariyer meslekleri dışında kalan kadro ve görevlerdir. Psikolog, memur, avukat, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, daktilograf, sekreter, hizmetli, gibi unvanlar B grubu kadrolara örnek verilebilir. Bu kadrolara mezun oldukları alanlara göre lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları atanabilir.

LİSANS : Üniversite mezunu olarak B grubu kadrolara atanmak isteyen adaylar, genellikle haziran-temmuz döneminde yapılan KPSS- Lisans sınavına girerek, Genel Yetenek- Genel Kültür testini yanıtlamalıdırlar. KPSS-Lisans Genel  Yetenek-Genel Kültür testinin toplam soru sayısı 120 olup derslerin dağılımı şu şekildedir :

                                                        KPSS-LİSANS

GENEL YETENEK     Türkçe    30   Matematik   30                                     Toplam 60 soru

GENEL KÜLTÜR       Tarih      30    Coğrafya        18   Vatandaşlık     12   Toplam  60 soru

Sınav sonunda adayların Genel  Yetenek netleri 0.5 , Genel Kültür netleri 0.5 katsayısıyla çarpılarak KPSSP3 puanları hesaplanmaktadır. B grubu kadrolara yerleştirme, ÖSYM tarafından bu puan esas alınarak yapılmaktadır.

ORTAÖĞRETİM (LİSE) VEYA ÖNLİSANS mezunu olarak B grubu kadrolara atanmak isteyen adaylar da, genellikle eylül döneminde yapılan, KPSS-Ortaöğretim/Ön lisans sınavına girmelidirler. Ortaöğretim ve ön lisans için farklı kitapçıkların yer aldığı sınavda 120 adet Genel Yetenek- Genel Kültür sorusu sorulmaktadır. Her iki sınav için de soruların dağılımı şu şekildedir :

                                                        KPSS- ORTAÖĞRETİM /ÖN LİSANS

GENEL YETENEK     Türkçe    30   Matematik   30                                     Toplam 60 soru

GENEL KÜLTÜR       Tarih      30    Coğrafya        18   Vatandaşlık     12   Toplam  60 soru

Sınav sonunda adayların Genel  Yetenek netleri 0.5 , Genel Kültür netleri 0.5 katsayısıyla çarpılarak; ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 , Ön lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanmaktadır. grubu kadrolara yerleştirme, ÖSYM tarafından bu, puanlar esas alınarak yapılmaktadır.

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme için bir tercih klavuzu yayımlanmaktadır. Bu kılavuzda atama yapılacak kadro ve pozisyonlar , bunlar için aranan nitelikler ve kontenjan sayıları yer almaktadır. Adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikleri dikkatle inceleyerek kendilerine uyup uymadığını belirlemeli ve buna göre tercih yapmalıdırlar. Koşullardan herhangi birini karşılamayan bir kadroya yerleştirilen adayların ataması yapılmamakta ve adaylar da bununla ilgili olarak herhangi bir hak iddia edememektedirler. Bu nedenle adaylar tercihlerini ÖSYM ‘ye göndermeden önce tüm tercihlerinin durumlarına, uygun olup olmadığından emin olmalıdırlar.

ÖSYM tarafından en son yapılan tercih işlemleri için yayımlanan kılavuza göre, tercihler ÖSYM ‘nin www.osym.gov.tr adresinden yapılmakta ve adaylar en çok 30 kadroyu tercih edebilmektedirler.

Yerleştirme işlemleri adayların puanlarına ve tercih sıralarına göre yapılmaktadır. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleştirilemeyen bir, aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro ya da pozisyona yerleştirilmemiş olacaktır.

Yerleştirme işlemi sırasında aynı puanı alan adaylar arasından, anı kadroyu tercih etmeleri halinde, mezuniyet tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun da aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik verilecektir.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!