Nümizmatik Bilimi Ne Demek Özellikleri ve Anlamı
Tarih: 1 Mart 2011 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

NÜMİZMATİK, madeni paraların ve madalyaların tarihi ve tanımıyla ilgile­nen bilim dalı. Paraların ekonomi tarihi­nin ayrılmaz bir parçası oldukları, kendi­lerini kullanan insanlara ve iktidara tanıklık ettikleri, politik, ticari, toplum­sal, dinsel ve sanatsal akımları yansıttık­ları göz önüne alınırsa, nümizmatiğin alanı da son derece genişler. İlk paralar İÖ 6. yüzyılda Anadolu’da Lidya’da orta­ya çıktı ve büyük bir hızla üzerlerine ba­sılan damgayla, gerçekliği ve değeri gü­vence altma alınan bu metal parçalan, Eskiçağ dünyasının her yanında kullanıl­maya başlandı.

Nümizmatik üzerinde sistemli çalış­malar, 16. yüzyılda başladı. Bu dönemde konunun uzmanlan eldeki paralan karşı­laştırarak, kataloglar düzenlediler. 18. yüzyılda daha büyük koleksiyonlar kuru­larak daha düzenli çalışmalara başlandı. 20. yüzyılda para koleksiyonculuğu pul koleksiyonculuğu kadar ilgi gören bir uğraş oldu. Birçok ülkede nümizmatik dernek ve müzeleri kuruldu. Çeşitli aşa­malardan geçen nümizmatik incelemele­ri sonucu bulunan para, ait olduğu para­lar bütününe yerleştirildikten sonra artık bir tarih belgesi ve geçmiş uygarlıklar üstüne önemli bir bilgi kaynağı olur. Bir paranın, hiç bilinmeyen bir hükümdarını ya da kent adlannı öğrenmede tarihe yardımcı olduğu kuşkusuzdur. Arkeolo­jik kazılar sırasında bulunan paralar, ait olduklan kentlerde ilgili tarihlere çürü­tülmeyecek biçimde vermeleriyle son derece önem kazanırlar. Aynca, darpha­nenin bir kent içindeki yerini bulmayı ve bu kentin tarih, ticaret ve politikadaki ro­lü konusunda bir yargıya varmayı sağlar­lar. Para hazinelerinin incelenmesi, para­nın dolaşımı, kentlerin ekonomik duru­mu, daha çok eski çağlardan başlayarak, krallık ve din adamlannca yürütülen bankerlik etkinlikleri konusunda önemli bilgiler verir.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!