Panslavizm Hareketi ve Balkanlardaki Ayaklanmalar Hakkında Bilgi
Tarih: 19 Eylül 2013 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

Panslavizm Hareketi ve Balkanlardaki Ayaklanmalar Hakkında Bilgi, konu özeti, ödev araştırması,

a) Panslavizm Hareketi ve Balkanlardaki Ayaklanmalar

Panslavizm’in amacı; bütün Slavları Rusya’nın liderliği altında birleştirmektir.

1875′den itibaren Balkanlarda başlayan isyanların ardından Rusya’nın uyguladığı Panslavist politika vardır.

Hersek’te 1875′de köylülerin vergi vermemek istememeleri yüzünden çıkan isyanın bastırılamaması diğer Balkan milletlerini de cesaretlendirmiştir. Bunun sonucunda Bulgaristan’da büyük bir ayaklanma çıkmışsa da bu ayaklanma bastırılmıştır.

Hersek’te ki karışıklığın devam ettiği dönemde Selanik’te de ayaklanma meydana gelmiştir. Bu ayaklanma sonucunda Almanya, Avusturya ve Rusya, Osmanlı Devleti’ne bir muhtıra vererek bazı isteklerde bulunmuşlar, Fransa ve İtalya da bunları desteklemişlerdir.

• Osmanlı Devletinin, Hersek’te devam eden ayaklanmayı destekleyen Karadağ ve Sırbistan’ı uyarması üzerine bu devletler Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etmişlerdir. Osmanlı Devleti’nin Sırplar ve Karadağlılar’! mağlup etmesi Rusya’nın harekete geçmesine neden olmuştur.

• Rusya’nın Balkanlardaki gelişmelerden yararlanarak Osmanlı Devleti üzerinde baskı kurmaya çalışması, İngiltere’nin çıkarlarına aykırı olduğundan İngiltere Balkan bunalımının barış yoluyla çözülmesi için çaba harcamıştır.
• 1876′da Balkanlardaki bunalımlarla ilgili olarak Osmanlı Devleti, Rusya, İngiltere, Fransa, Avusturya, Almanya ve İtalya’nın katıldığı İstanbul Konferansı toplanmıştır.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!