Süleyman Şah Kimdir, Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi
Tarih: 3 Eylül 2013 Yorum: 1
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

süleyman şah kimdirSüleyman Şah Kimdir, Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi, ödev araştırması, selçuklu sultanları, kimin oğludur, neler yapmıştır,

Süleyman Şah (1077 -1086):

* Babası Kutalmış’ın Sultan Alparslan’a karşı yaptığı saltanat mücadelesini kaybetmesi üzerine önce Suriye daha sonra da Anadolu’ya geçerek kardeşi Mansur’la birlikte Anadolu’nun fethi’ne girişmiştir.
* Bizans’la yapmış olduğu mücadele sonucu önce Konya’yı almış, batıya doğru fetihlerini sürdürerek Iznik’e kadar ilerlemiştir.
* Kardeşi Mansur’u bertaraf ederek İznik’te Türkiye Selçuklular, devletini kurmuştur (1077).

* Bizans’ta süren taht kavgalarından yararlanarak, Güney Marmara kıyılarını, Kocaeli Yarımadası’nı, Üsküdar ve Kadıköy’ü ele geçirmiştir. Üzerine gönderilen Bizans ordusunu mağlup etmiş, İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasını kontrol altına alarak boğazdan geçen gemilerden vergi almıştır.
* Bizans’ın isteği üzerine yapılan bir anlaşma ile Kocaeli Yarımadası’ndaki Dragos çayı sınır kabul edilmiş, böylece batı sınırı güvence altına alınmıştır.

* Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yönelen Süleyman Şah, Çukurova (Klikya) bölgesine girerek Ada-na, Benimyazim.com Tarsus bölgelerini ve Hristiyanların önemli kalelerinden Antakya’yı almıştır.
* Süleyman Şah’ın Halep’i kuşatması Suriye meliki Tutuş ile savaş durumuna gelmesine neden olmuş, yapılan savaşta Süleyman Şah ölmüştür (1086).
* Süleyman Şah yaptığı fetihler sonucu İstanbul Boğazı’ndan Suriye’ye kadar uzanan bir devlet kurmuş, Anadolu’ya kitleler halinde gelen Türkmenleri bir-leştirmiştir.

*1086 – 1092 arası dönemde, Süleyman Şah’ın doğu seferine çıkarken yerine vekil tayin ettiği Ebul Kasım, Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasını önlemiş ve devletin devamı sağlanmıştır.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:


  1. Yorum Var“Süleyman Şah Kimdir, Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi”

  2. [...] Süleyman Şah 1077- -1086 I. Kılıçarslan 1092- -1107 Şahin Şah 1110- -1116 I. Mesut 1116- -1155 II. Kılıçarslan 1155- -1192 I.Gıyaseddin Keyhüsrev 1192 – -1196 RükneddinSüleyman Şah 1196- -1204 I.Gıyaseddin Keyhüsrev 1204- -1211 (2. kez) Izzeddin Keykavus 1211 – -1220 Alaaddin Keykubat 1220- -1237 II. Gıyaseddin Keyhüsrev 1237- -1246 [...]

Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!