Tiflis Nerede? Hakkında Bilgi
Tarih: 21 Nisan 2011 Yorum: 0
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

TİFLİS (Gürcüce TİBLİSİ), Sovyetler Birliği’nde, Gürcistan Cumhuriyeti’nin başkenti. Nüfusu 1.194.000 (1988). Ku­ra Irmağı’nın her iki kıyısında, kara ve demiryolları kavşağında, Baku’nun (A-zerbaycan) 451 km batı-kuzeybatısındadır. Büyük Kafkaslar’ı aşan Gürcistan Askeri Yolu’nun güney sınırı, kentte son bulur. Cumhuriyetin, endüstri (demir-çelik, takım tezgâhları, elektrikli lokomo­tif, elektrik donanımı, duyarlı aygıtlar, kimya, dokuma, plastik, deri işleme, iç­ki, besin), kültür (Tiflis Üniversitesi, 1918; Gürcistan Bilimler Akademisi) ve yönetim merkezidir. Deniz düzeyinden 406-522 m yükseltide, Kura Irmağı’nın güneydoğusunda tepelik bir alanda kuru­lu kentte, çok sayıda tarihsel eser vardır: St David Manastırı (6. yüzyıl); eski Gür­cü krallarının sarayı Meteki Kalesi (13. yüzyıl); gürünüzde, Gürcü Kilisesi Baş­piskoposluğumun merkezi olan Zion Ka­tedrali (6.-7. yüzyıllar), Antsçisçati Bazi­likası (6. yüzyıl); çan kulesi (1675). TARİH

Tarihsel belgelerde adına ilk kez, İS 4. yüzyılda rastlanan Tiflis, Pers, Bizans, Arap egemenliklerine girdi. 12.-13. yüz­yıllarda, Gürcü Krallığı’nın merkezi ol­du. Daha sonra Moğol, Tatar, Osmanlı­lar tarafından işgal edildi. 1801′de, Rus egemenliğine girdi. Adı Ruslaştuılarak Tiflis’e çevrildi. 1917 Ekim Devrimi sı­rasında kurulan Bolşevik karşıtı Gürcis­tan Sosyal Demokrat Cumhuriyeti’nin merkezi seçildi. Şubat 1921′de, Bolşe-viklerce ele geçirildi; 15 Aralık 1922′de, kentte toplanan Birinci Transkafka, Sov­yet Kongresi’nde, Gürcistan ile birleştiri­len Ermenistan ve Azerbaycan’ın oluş­turdukları Transkafkasya SSFC’yi 1936′ da cumhuriyet konumu kazanan Gürcis-ta’nın başkenti oldu.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!