Tüketici Haklarına Şikayet Dilekçesi Örneği
Tarih: 26 Nisan 2013 Yorum: 1
Reklamlar
FaceBook ta paylaş

dilekce-ornegiBazen zaman zaman insanın canını sıkan moral bozucu şeylerle karşı karşıya kalabiliyoruz, tüketici haklarını ilgilendiren zamanlarda tüketici hakları derneğine ulaşabilmeniz için dilekçe ile şikayetinizi belirtip tüketici haklarına dilekçenizi göndermeniz gerekecektir.

Tüketici haklarına dilekçe örneğini inceleyebilir hazır şablonu indirip kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Aşağıda tüketici haklarına gönderilmesi üzerine dilekçe örnekleri belirtilmiştir, detaylı olarak inceleyip dilerseniz word dosyası olarak indirip düzenleyebilirsiniz.

Dilerseniz dilekçe örneği adlı yazıdan dilekçe nasıl yazılır detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi

Sayın Başkanlığı’na


Veya

(Tüketici Mahkemesi olmayan yerlerde hangi mahkemenin yetkili olduğu araştırılarak)

Tüketici Mahkemesi sıfatıyla

(Asliye Ticaret Mahkemesi / Asliye Hukuk Mahkemesi)

Sayın Başkanlığı’na

ŞİKAYET EDEN : Tüketicinin adı soyadı adresi

ŞİKAYET EDİLEN : Şikayet edilen kişi/ler yada kurum/ların adı soyadı,unvanı,adresi(sorumluluk açısından birden fazla olabilir.)

ŞİKAYET KONUSU : Satın alınan malın ayıplı çıkması

OLAYLAR : Ayıplı mala konu olan olay, yaşadığınız hadiseler; net, fazla ayrıntıdan uzak ama olayı tam olarak ifade etmelidir. (1, 2, 3, şeklinde Madde madde anlatmanızı öneririz.)

Hukuki Sebep : Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Her türlü yasal mevzuat

Deliller : Fatura ve/veya Garanti Belgesi (Gerektiğinde Kullanma Kılavuzu) Yetkili Servislerden alınan Fişler ve/veya Firma ile yapılan yazışmalar ve/veya diğer deliller (elinizde ne tür belgeler veya deliller varsa hepsini yazabilirsiniz, yaşadığınız hadiseler için varsa tanık da sunabilirsiniz)

Netice-i Talep : Yukarıda açıklanan nedenlerle 1)ödenen bedelin iadesine, 2) ayıp oranında bedel indirimi, 3) ayıbın giderilmesi, 4) Ücretsiz değiştirilmesi, 5) Ayıplı maldan dolayı bir zarar meydana gelmişse tazminat talebi ( Buraya yukarıda belirtilen seçimlik haklardan hangisini kullandığınızı belirtiniz) (tercihiniz maddi ise)dava tarihinden itibaren işleyecek faiziyle birlikte davalılardan tahsiline, yargılama masraflarının davalılara tahmiline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …./ …. 2004 (tarih)

Ad, Soyad, 
………………………. imza

………………………………………….. ………………………………………….. ……………………………………..

(792.12 YTL altında ki alışverişler için)

………. KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI İLÇE HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

(792.12 YTL ile 2.067,89 YTL, arası alışverişler için)
……….VALİLİĞİ 
TÜKETİCİ SORUNLARI İL HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN : Tüketicinin adı soyadı adresi

ŞİKAYET EDİLEN : Şikayet edilen kişi/ler yada kurum/ların adı soyadı,unvanı,adresi(sorumluluk açısından birden fazla olabilir.)

ŞİKAYET KONUSU : Satın alınan hizmetin ayıplı çıkması

OLAYLAR : Ayıplı hizmete konu olan olay, yaşadığınız hadiseler; net, fazla ayrıntıdan uzak ama olayı tam olarak ifade etmelidir. (1, 2, 3, şeklinde Madde madde anlatmanızı öneririz.)

Hukuki Sebep : Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun

Deliller : Fatura, Garanti, Belgesi ve/veya (Gerektiğinde Kullanma Kılavuzu) Yetkili Servislerden alınan Fişler ve/veya Firma ile yapılan yazışmalar ve/veya diğer deliller (elinizde ne tür belgeler veya deliller varsa hepsini yazabilirsiniz, yaşadığınız hadiseler için varsa tanık da yazabilirsiniz)

Netice-i Talep : Yukarıda açıklanan nedenlerle 1)ödenen bedelin iadesine, 2) ayıp oranında bedel indirimi, 3) ayıbın giderilmesi( Buraya yukarıda belirtilen seçimlik haklardan hangisini kullandığınızı belirtiniz) karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …./ …. 2005 (tarih)

Ad, Soyad, 
………………………. imza

Açıklama: 790,12 YTL değere kadar olan tüketici şikayetleri için ilçe hakem heyetlerine başvurmak mecburidir. Burada verilen kararlar mahkeme kararı niteliği taşımaktadır. İcra kabiliyeti vardır. Ancak 790,12 YTL üzeri için verilen kararların icra kabiliyeti olmayıp mahkemeler için kesin delil niteliği taşımaktadır.


Google Plus: Benimyazim

Etiketler:


  1. Yorum Var“Tüketici Haklarına Şikayet Dilekçesi Örneği”

  2. Zübeyde diyor ki:

    merhaba beni birkaç kez**** diye bir yerden aradılar kredi kartı numaramı sordular ben vermek istemedim bayagı arandım bilgim olmadığını ödeyemeyeceğimi söyledim ama ikna etmek için elinden geleni yaptılar.iptal için aradım ama iptal edemeyecklerini söylediler.ne yapmam gerekir?bilgi verebilirmsiniz?yardımcı olursanız sevinirim.internetten okudum sahtekarlık yapıyorlarmış.

Yorum Yazin, Fikrinizi Paylasin. Sessiz Kalmayin..Yazinn..

Yorumlar kullanicilarin kendi gorusleridir, yazilan hicbir yorumdan benimyazim.com sorumlu tutulamaz.
Dikkat ! Yorum Kurallari
1-Tamami buyuk harfle yazilan yorumlar onaylanmaz,
2-Yaziya baslarken buyuk harf yazi bittiginde nokta kullanilir, bu kurala uymayan yorumlar onaylanmaz,
3-Yazi icinde kisaltma yapilamaz, ornek olarak; telfn > Telefon, mrb > Merhaba, gibi,
4-Baska kisi veya kurumlar hakkinda asagilayici ve hakaret seklinde yazilan yorumlar onaylanmaz,
2010-2014 Benimyazim.Com Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [benimyazimcom@gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç bir hafta (7 gün) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Sitemap - Gizlilik Politikası- İletişim


© Tüm Hakları Saklıdır - Kaynak belirtmeden alıntı yapılamaz!